Авион на американската морнарица ја промаши пистата и слета во вода, потсети на Чудото на Хадсон

Макфакс/Кајгана
/ 21.11.2023 / 09:40

Авион на американската морнарица ја прелета пистата и слета во залив на Хаваи. Властите соопштија дека сите девет лица во авионот се неповредени. Крајбрежната стража реагираше, но спасувачките операции беа брзо прекинати, потврди офицерот Рајан Фишер, портпарол на крајбрежната стража.

Авионот P-8A ја прелета пистата во базата на маринци во заливот Канеохе, изјави наредникот Орландо Перес, портпарол на американските маринци. Тој немаше дополнителни информации. Фотографијата направена од сведок го покажува авионот на вода веднаш до брегот, сцена која потсетува на Чудото на Хадсон од 2009 година, кога комерцијален патнички авион управуван од Чесли „Сали“ Саленбергер принудно слета на реката во Њујорк.

Тогаш преживеаја сите 155 луѓе во авионот Airbus A320 од летот 1549 на US Airways што го пилотираше Саленбергер. Тој Airbus A320 и овој P-8A се со приближно со иста големина, пишува Associated Press.

Дајан Диркс и нејзиното семејство штотуку се вратиле на пристаништето откако дождливото време го прекинало нивното патување со понтонски брод кога нејзината ќерка забележала авион на морнарицата во водата.

„Трчавме до крајот на пристаништето и направив неколку фотографии“, рече таа. Потоа слушнале сирени од секаде. Диркс вели дека нејзината ќерка имала двоглед за набљудување птици, па можеле да го гледаат авионот и чамците за спасување како пристигнуваат.

URL

Противпожарната служба во Хонолулу добила пријава за авионот веднаш по 14 часот по локално време, изјави портпаролот Малколм К. Медрано. „Во тоа време беше облачно и врнежливо. Видливоста беше околу 1,5 километар“, рече Томас Вон, метеоролог од Националната метеоролошка служба во Хонолулу.

Чудото на Хадсон беше и екранизирано со филмот „Sully“ од 2016 година во режија на Клинт Иствуд и со Том Хенкс во главната улога како капетанот Сали Саленбергер.

Remote video URL
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Свет

Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиште во Папуа Нова Гвинеја

Read more

Нова Каледонија не мирува: Макрон испраќа уште жандарми, но најави и референдум

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Нетанјаху мета на исмевање: Хабиби, со која армија го планираш ова?

Read more
 

Вести

Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиште во Папуа Нова Гвинеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова Каледонија не мирува: Макрон испраќа уште жандарми, но најави и референдум

Читај повеќе

Еден убиен, двајца повредени во пукање на Пластичарска

Читај повеќе

Утревечер гостување на Хрватски гитарски квартет во Македонската филхармонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Читај повеќе

Без струја делови од општините Ѓорче Петров и Карпош

Читај повеќе

Сончево со мала до умерена облачност

Читај повеќе
  • play_arrow

Нетанјаху мета на исмевање: Хабиби, со која армија го планираш ова?

Читај повеќе

Сееше страв во цело Мексико: Шефот на обезбедувањето на Ел Чапо екстрадиран во Америка

Читај повеќе