Бадникова трпеза: Посна сарма

Бадник е последниот ден од божиќните пости. Се прославува во домот во семејна атмосфера, а најчестите јадења на бадниковата трпеза се грав, риба, сарма и зелник. 

Потребни состојки:

4 праза
3 глави кромид
2 моркова
1 чаша ориз
1 лажица сол
1 лажица мелен црвен пипер
1 лажичка бибер
2 листа ловоров лист

1-2 глави кисела зелка
1 лажица мелени црвени пиперки
1 лажичка вегета

за запршката:
3 лажици масло
1 лажица брашно
1-2 лажици мелени црвени пиперки

Начин на подготовка:

Листовите од зелка подгответе ги стандардно за сарма. Ситно исечкајте го зеленчукот и варете го кратко време без масло, а потоа додадете го маслото и динстајте на тивок оган додека не омекне. Додадете го оризот и варете уште 10 минути, со додавање вода (околу 1 дл). Додадете сол, бибер, вегета, мелен пипер и промешајте.

Подмачкајте го дното на длабока тава, а потоа ставете неколку листови зелка. Пополнете ги листовите од зелка со по една лажица фил и свиткајте ги во сарми. Ставете ги во тавата и на секој ред посипете со исечкани парчиња ловоров лист. Прекријте со неколку листови зелка, истурете вода за да се покриете сармата, покријте со капак и гответе неколку часа на тивок оган.

Запршка: Загрејте го маслото и додадете брашно. Пржете додека не смени боја, а потоа додадете мелен пипер. Промешајте и истурете во сармата. Гответе уште 10-15 минути.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Тестенини со кари сос со печурки

Read more

Вкусен колач од само 4 состојки

Read more

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Домашни еклери

Read more
 

Магазин

Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Берни Сандерс: Ги видов мемињата инспирирани од инаугурацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицајци на ролерки – Пакистан има ново оружје против криминалците

Читај повеќе
  • play_arrow

10 навики кои го издаваат карактерот

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Читај повеќе

Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува среќа во љубовта во текот на февруари

Читај повеќе

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Читај повеќе