Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Во својот прв говор како претседател на САД, Џо Бајден на Американците и светот им порача дека денеска е ден на Америка, ден на демократијата, ден на историјата и надежта, ден на обновување.

-Америка е на висината на предизвикот. Денес го славиме триумфот на демократијата, рече Бајден.

Тој од сè срце им се заблагодари на неговите претходници од двете страни, посебно заблагодарувајќи му се на досегашниот потпретседател Мајк Пенс за поддршката и присуството на свеченоста.

Од говорницата тој јасно и силно порача дека сонот за правда за сите веќе нема да се одложува.

-Милиони работни места се изгубени, стотици илјади компании се затворени. Подемот на политичкиот екстремизам и домашниот тероризам е нешто со што треба да се соочиме и мора да го победиме, рече тој.

„Она што ни треба е единството – тоа што е најтешко да се постигне во демократијата“, додаде Бајден.

-Насилство нема веќе да се случи овде. Ниту денес, ниту никогаш повеќе, порача гласно Џо Бајден.

Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Свет

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Read more

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Read more

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more
 

Вести

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе