Баклава чизкејк – рецепт што го освои Instagram

Баклава чизкејк е комбинација од два десерти кои многумина ги обожаваат, а рецептот го освои Instagram и другите социјални мрежи.

Фудблогерката Велдина, авторка на профилот explozija_slatkog на Instagram, го сподели рецептот за овој десерт од кој течат лиги при самата помисла.

На TikTok може да се најдат различни верзии кои вклучуваат користење на различни јаткасти плодови.

Состојки:

Прв фил: 100 гр ореви или ф'стаци, 2 лажици топол путер, 60 гр шеќер во прав. 7/8 парчиња кори за баклава, шеќер во прав за посипување на тестенините, 50 гр растопен путер.

Шербет: 3/4 шолја шеќер (2 dcl), 3/4 чаша вода, 1 ванилин шеќер, неколку капки лимонов сок.

Втор фил: 600 гр грчки јогурт, 2 лажици шеќер, 1 ванилин шеќер, 2 лажици цврст јогурт, 1 јајце, 2 лажици брашно. Дополнително: ф'стаци за посипување.

Подготовка:

Прво направете го шербетот, додадете сè освен лимонот, кога ќе зоврие, варете 10 минути и кон крајот додадете неколку капки лимон. Оладете го. Вклучете ја рерната на 200°. Наредете ги корите во круг во калапот и секоја премачкајте ја со путер и посипете со шеќер во прав многу малку додека не се потрошат. Остатокот од кората што минува преку калапот ја отстрануваме со нож. Се ставаат во рерна загреана на 200° да се печат корите четири минути и се вадат. Намалете на 160°, и печете ја баклавата на таа температура еден час.

Пред тоа направете мешавина од јаткасти плодови или по желба само еден вид. Таму се додаваат шеќер и путер и се мешаат, прво тој фил оди на печените кори. Потоа направете го вториот фил. Сите состојки се мешаат, без грутки. Прелијте го врз првиот фил и печете на 160° еден час. Печено е кога корите се фиксирале за филот, а средината малку се тресе. Одозгора посипете ф'стаци. Оставете да се излади 15 минути, а потоа покријте ги рабовите и одозгора со преливот.

реклама

Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

Во Германија почна да се точи нов вид гориво

Read more

Рецепти

Наједноставен рецепт за мрзлива пита со вишни

Read more

Најдобриот рецепт за грчка компир салата

Read more

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more
 

Магазин

Наједноставен рецепт за мрзлива пита со вишни

Читај повеќе

Ставањето тоалетна хартија во фрижидер повторно е во тренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Читај повеќе

Како да ја остварите целта од ефикасни 10.000 чекори дневно?

Читај повеќе

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Читај повеќе

Што треба да знаете за витаминот Е?

Читај повеќе

Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Читај повеќе

Тест од 10 секунди открива од што се плашите во љубовта

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Читај повеќе