Батлерот кој им служеше на 11 американски претседатели почина од COVID-19

Поранешниот батлер на Белата куќа, кој работеше за 11 американски претседатели во текот на неговата кариера, почина од последици на COVID-19, пренесе BBC.

Вилсон Рузвелт Џермejн почина на 91 година, а за Белата куќа почнал да работи во 1957 година за време на администрацијата на Двајт Дејвид Ајзенхауер. Некогашната прва дама Џеки Кенеди го забележала додека бил хигиеничар во Белата куќа и го унапредила. Од тогаш работел како батлер.

Последниот американски претседател за кој Џермејн работел е Барак Обама, а тогаш работел како шеф на персоналот. Од него се прости некогашната прва дама Мишел Обама, која ја истакна неговата добрина.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Живот

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Read more

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Read more

Магазин

  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе