Bayer отпушта 4.500 работници

Германскиот фармацевтски гигант Bayer ќе затвори 4.500 работни места на домашниот пазар, соопшти компанијата.

Во соопштението се наведува дека оваа бројка е дел од 12.000 работни места чие укинување беше најавено лани.

Компанијата Bayer во моментот има 32.100 вработени во Германија.

Германскиот гигант се бори со последиците од тужбата за наводно канцерогениот ефект на производите Roundup, кои Bayer ги доби со купување на американскиот ривал Monsanto.

Од компанијата тврдат дека има научни докази што покажуваат дека производот е безбеден и дека надлежните органи го потврдиле тој заклучок.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Бизнис

Маск на седмо место на листата на милијардери на Bloomberg

Read more

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Вести

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк

Читај повеќе

Потврдени 136 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

Читај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

Читај повеќе

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Читај повеќе

Трамп првпат се појави во јавност со заштитна маска

Читај повеќе

Во Мексико повеќе од 6.000 новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре без струја делови од Скопје

Читај повеќе

Мицковски до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите

Читај повеќе