ЈУПИЛЕР ПРО ЛИГ 2019/20

Белгија прва се предаде: Прогласен крај, шампион е Бриж

Нема повеќе фудбал во најквалитетната белгиска фудбалска лига. Водечките луѓе заклучија дека нема да има можност првенството да продолжи и прогласија крај.

„Бордот на директори ги зема предвид препораките на д-р Ван Ранст и на Владата дека тешко веројатно е натпреварите со публика да се доиграат пред 30 јуни. Моменталната ситуација, воедно, прави голема неизвесност и за продолжување на тренинзите во блиско време. Дури и натпревари зад затворени врати теоретски да се возможни, би додале само притисок врз здравствените установи, а тоа треба да се избегне“, стои во соопштението на официјалната веб-страница на лигата.

„Бордот на директори едносгласно одлучи дека не е пожелно натпреварувањето да се игра по 30 јуни. Со оглед на горенаведеното, одлучивме на Генералното собрание да му предложиме да не продолжи сезоната 19/20 и да се прифати моменталниот пласман во Јупилер Про лигата како конечен.

Белгија всушност и е во ситуација да направи фер прекин. Системот на натпреварување кој се употребува таму е регуларен дел во кој секоја екипа игра дома и на гости против сите останати, како што е скоро насекаде во Европа, но потоа, според пласманот, сезоната продолжува со плеј-оф за титула и плеј-оф за Лига Европа.

Сезоната се прекина по одигрувањето на 29. коло од регуларниот дел, што значи дека до крајот остана само едно коло. Бриж води убедливо со 15 бодови предност пред второпласираниот Гент, 16 пред третиот Шарлроа и 17 пред четвртиот Антверп.

Единствен проблем кој допрва ќе треба да го решат е испаѓањето. Ваасланд-Беверен е последен со 20 бодови, два помалку од Остенде и теоретски во последното коло би можел во победа да се спаси. И покрај ситемот со плеј-оф, последниот во регуларниот дел директно испаѓа.

Генералното собрание на белгиската лига ќе се состане на 15 месецов кога треба да го официјализира овој заклучок. За Бриж ова ќе биде 16-та титула.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Read more

Фудбал

Скопски Шкупи почна со тренинзи

Read more

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Read more

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Read more

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Read more

Спорт

  • filter

Скопски Шкупи почна со тренинзи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Читај повеќе

Ништо и од Големата награда на Холандија

Читај повеќе

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Читај повеќе

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Читај повеќе

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Горецка по изолацијата

Читај повеќе

Четворица нови позитивни на COVID-19 во Премиер лига

Читај повеќе