Белград ги забранува пластичните кеси

Од 1 јануари на територијата на српската престолнина стапува на сила закон со кој се забранува издавањето на пластични кеси во продавниците.

Србија реши да се бори против пластиката, а прв почнува главниот град Белград. На денешната седница во Општината беа усвоени измени и дополнувања на постоечките закони за користењето на пластичните кеси кои се користат за пренос на роба во продавниците.

За заменик-градоначалникот Горан Весиќ ова е историска одлука за Белград: „Забраната за употреба на пластичните кеси е една од најважните одлуки кога станува збор за иднината на сите нас бидејќи се потребни 240 години за само една пластична кеса да се разгради“.

Во продавниците ќе биде дозволена употреба на биоразградливи пластични кеси, но само кај деловите со овошје и зеленчук.

И Њујорк најави забрана на пластичните кеси од март или април наредната година.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Регион

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Read more

Брнабиќ: Најлош ден за Србија, заразени 386, починати 18 лица

Read more

Задолжителен негативен ковид тест за влез во Грција преку Промахонас од 14 јули

Read more

Вархеји: Европа потфрли во Сребреница, се соочуваме со нашиот срам

Read more

Вести

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Читај повеќе

Заев: Mинималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Читај повеќе

Мицкоски: По победата по 15 јули треба да се засукаат ракавите

Читај повеќе

ДУИ бара Уставен суд да овозможи регистрирање на лица во изолација за гласање и деновите до 15 јули

Читај повеќе

Кои се правилата за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ?

Читај повеќе

Дисциплинска за полицаецот кој удри граѓанин при вршење на редовна служба

Читај повеќе
  • play_arrow

Брнабиќ: Најлош ден за Србија, заразени 386, починати 18 лица

Читај повеќе

Осумнаесетгодишна девојка нападната во Градски парк Скопје

Читај повеќе

Кривична за маж од ресенско за лажно пријавување бомби преку Facebook

Читај повеќе