Белград наесен во Скопје отвора Српски културен центар

Српската заедница во Македонија наесен треба да го добие Српскиот културен центар во Скопје, како резултат на договорот меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и македонскиот премиер Зоран Заев, изјави Милутин Станчиќ, директор на Управата за унапредување на јазиците на заедниците во Скопје, јави дописникот на МИА од Белград.

Станчиќ за РТС изјави дека заедно со Саша Богдановиќ, градоначалникот на скопската пштина Центар, го иницирале тој сеопфатен проект, кој беше поддржан од претседателот Вучиќ, и од српското Министерството за образование, Институтот за заштита на спомениците на културата и собранискиот Комитет за дијаспора.

– Идејата се појави како потреба за Србите во Македонија, кои според последниот попис од 2002 година, се околу 40.000, конечно да добијат Културен центар. Исто така, потребно е тие институционално да се зајакнат, да се грижат за наследството, да го зачуваат јазикот и писмото, што се сите предуслови за зачувување на идентитетот во долгиот период на асимилација, изјави Станчиќ.

Тој додава дека 15-годишната работа и искуство на српската невладина организација „Спона“, која печати списанија на српски јазик, организира трибини, научни собири, театарски претстави и концерти низ цела Македонија, ја покажало потребата од Културен центар зад кој би застанала државата Србија.

– Денес е тешко точно да се разјасни што и како луѓето чувствуваат и подразбираат под основите на својот идентитет, кажа Станчиќ, додавајќи дека Српската куќа ќе биде основана како еден вид рехабилитација и спречување на натамошната асимилација на Србите.

– На луѓето им треба нешто постојано, секогаш присутно, дизајнирано со српски културни национални карактеристики и приемчива содржина за да ги потсетува и храбри во разјаснувањето и поддршката на спознанието дека сме тука со векови и дека треба да нѐ биде и во иднина, оцени Станчиќ.

Во исто време, Србија и градот Белград подготвуваат услови Северна Македонија да добие сличен центар во Белград, заклучи Станчиќ.

Македонскиот премиер Зоран Заев претходно најави враќање на српскиот јазик како изборен предмет во училиштата во Северна Македонија, како и изградба на Српски културен центар во Скопје и Македонски културен центар во Белград.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Култура

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Read more

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Read more

600 илјади нови книги фаќаат прашина во националните подруми

Read more

Велипеток, најтешкиот ден во годината

Read more
 

Вести

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Читај повеќе

Мицкоски по средбата со Пендаровски: Не барам амнестија, туку правда

Читај повеќе

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Читај повеќе

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Читај повеќе

Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Читај повеќе

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Читај повеќе

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Читај повеќе

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Читај повеќе