Бензинците сè попопуларни во Германија

Возачите во Германија покажуваат зголемен интерес за купување автомобили со бензински мотори, и покрај притисокот на еколошките активисти за возила со нула емисија, покажа едно ново истражување.

Во истражувањето на Forsa нарачано од Targobank, 30 отсто од возачите изјавиле дека би купиле автомобил со бензински мотор, според истражувањето објавено во неделата.

Во минатогодишното истражување нивниот удел бил 22 отсто. Во исто време, интересот за купување хибридни автомобили падна од 18 на 15 отсто, а благо ослабе и популарноста на електричните возила, кои сега би ги купиле 16 отсто од возачите, наспроти минатогодишните 17 отсто.

39% од испитаниците сметаат дека електричните автомобили се поеколошки

Еколошката слика на електричните возила континуирано слабее од 2016 година, покажа истражувањето.

Само 39 отсто од испитаниците веруваат дека електричните автомобили се поеколошки од автомобилите со мотори со внатрешно согорување. Минатата година нивниот удел беше 44 отсто.

Според Auto Study, резервациите за електричните возила делумно произлегуваат од сомнителната одржливост, така што 57 отсто од анкетираните сметаат дека штетите на околината поврзани со батериите се недостаток, а 49 отсто го сметаат ограничениот животен век на батеријата. Повеќе од половина од анкетираните, 63 отсто, го одвоиле недоволниот број станици за полнење, а на 66 отсто им пречело малото растојание помеѓу две станици за полнење.

Анкетирани се повеќе од 1.000 корисници на интернет

Меѓу аргументите против електричниот автомобил, испитаниците ја издвоиле цената која ја споменале 64 отсто од нив. Интересот за купување на дизел автомобил опаѓа од 2019 година и сега би го купиле 10 отсто од испитаниците.

За годишната студија за автомобили на Targobank, институтот за истражување на јавното мислење Forsa анкетираше повеќе од 1.000 интернет корисници кои зборуваат германски, се постари од 18 години, возат автомобил и се вклучени во одлуките за купување автомобили.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе