Без работа останале 36,5 милиони Американци, економистите предвидуваат намалување на бранот

Во САД минатата недела речиси 3 милиони Американци поднеле нови барања за исплата за невработеност, со што вкупната бројка на невработеност поради епидемијата на коронавирус во земјата се искачи до 36,5 милиони.

Како што јавуваат медиумите, ова е најголемата загуба во американската историја.

Според последните бројки на Министерството за труд, стапката на невработеност во САД во април изнесувала 14,7 проценти, или 20,5 милиони Американци останале без работа, негативен резултат незабележан уште од Втората светска војна.

Експертите предвидуваат во наредните недели бројката на невработени лица да започне да се намалува.

– Цифрите, секако, се алармантни, но со постепеното отвoрање на бизнисите во месеците што следуваат, се очекува намалување на невработеноста, изјави Питер Буквар, раководител во „Бликли адвајсори груп“, пренесува CNBC. 

Според познавачите, во наредните две недели се очекува многу поголем број на вработувања отколку на отпуштања, откако голем дел од сојузните држави започнаа да ги омекнуваат рестрикциите воведени поради пандемијата.

– Ова значи дека стапката на невработеност ќе започне да се намалува, изјави Пол Ашворт, главен економист во „Капитал економикс“.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Читај повеќе

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Читај повеќе

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Пратениците на БЕСА ќе бидат независни во Парламентот

Читај повеќе

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Читај повеќе

Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Читај повеќе

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Читај повеќе