САД

filter

4 јули 1776, усвоена била Декларацијата за независност на САД

На денешен ден, 4 јули 1776 година, на континентален конгрес во Филаделфија била усвоена Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави.
Read more
play_arrow

Глупави американски фејлови

Обидете се да не се смеете на овие фејлови снимени ширум Соединетите Американски Држави.
Read more

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Северна Кореја и Русија ветија дека ќе си пружат итна воена помош во случај некој од нив да биде нападнат, се вели во текстот на историскиот договор што Пјонгјанг го објави денеска, по посетата на рускиот претсед
Read more
filter

14 јуни 1777, САД го добиле првото официјално знаме

На денешен ден за време на Американската револуција Континенталниот Конгрес усвоил резолуција со која „знамето на Соединетите Држави ќе бидат 13 ленти црвени и бели“ и дека „Унијата ќе ја сочинуваат 13 ѕвезди, бели на сина позадина, претст
Read more
play_arrow
filter

Сара е новата мис Алабама: Доби многу критики, па порача дека човекот е повеќе од тело

23-годишната Сара Миликен е прогласена за мис Алабама 2024. Оваа година таа ќе се натпреварува со другите избрани за мис од американските сојузни држави на изборот за мис Америка.
Read more
play_arrow

Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Торнада кои го зафатија централниот дел на САД усмртија најмалку десетина луѓе и оставиле трага на уништување, а синоптичарите предупредуваат на дополнително влошување на времето.
Read more
filter

27 мај 1937, пуштен бил во употреба мостот Голден Гејт

На денешен ден, 27 мај, во 1937 година, по четиригодишна изградба, бил пуштен во употреба мостот Голден Гејт, симбол на Сан Франциско.
Read more

Американците ќе го кренат во воздух мостот во кој удри огромниот брод

Американските власти во Балтимор планираат да изведат контролирана експлозија за отстранување на дел од урнатиот мост „Френсис Скот Ки“ во кој во март удри огромниот контејнерски брод што предизвика уривање на мостот.
Read more

Популарноста на Америка во светот опаѓа, а на Русија и на Кина расте, покажува истражување

Популарноста на Америка како глобална сила опаѓа ширум светот, особено во земјите со мнозинско муслиманско население, додека на Русија и Кина расте, според Индексот за перцепција на демократијата за 2024 година.
Read more
2 мај 2011, Американците го ликвидираа Осама бин Ладен
filter

2 мај 2011, Американците го ликвидирале Осама бин Ладен

Најбараниот светски терорист, Саудиецот Осама бин Мохамед бид Ауад бин Ладен, основач на пан-исламската терористичка организација Ал Каеда, бил убиен од страна на американските специјалци во Пакистан.
Read more

Бајден потпиша: Крај на TikTok во САД!?

Претседателот Џо Бајден го потпиша законот со кој на ByteDance му се дава 270 дена да го продаде TikTok или ќе се соочи со забрана во САД.
Read more

Стопирани сите летови на Alaska Airlines во САД

Американската федерална управа за авијација (ФАА) денеска издаде препорака за стопирање на летовите на Alaska Airlines, пишува Reuters.
Read more
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more