САД

filter

11 септември 2001, Најголемиот терористички напад во историјата

На денешен ден, 11 септември, во 2001 година, исламски терористи во САД киднапираа четири патнички авиони и ги изведоа најголемите терористички напади во историјата.
Read more
filter

9 септември 1776, Соединетите Колонии станале САД

На денешен ден Континенталниот Конгрес формално го објавил името на новата држава која почнала да се вика Соединети Држави наместо дотогашното име Соединети Колонии.
Read more

Училиштен округ во САД го враќа ќотекот како мерка

Училишниот округ Касвил, во сојузната држава Мисури, одлучи повторно да го воведе физичкото казнување на учениците.
Read more
filter

17 август 1945, СССР и САД ја поделиле Кореја

Борејќи се против јапонската окупација, силите на СССР и САД влегле во Кореја правејќи поделба која до ден денес остава длабока трага на Корејскиот Полуостров.
Read more
filter

26 јули 1908, формирано било ФБИ

Иако почетоците на ФБИ датираат уште од 1886 година, официјално е создадено на денешен ден во 1908.
Read more
filter

17 јули 1975, во орбитата се споиле Союз 19 и Apollo 18

Милиони луѓе низ целиот свет на телевизија го гледале моментот кога за прв пат во орбитата на Земјата се споиле две вселенски мисии, и тоа советска и американска.
Read more

Зошто сум за абортус

Откако Врховниот суд на САД го укина правото на абортус, се крена голема галама низ целата територија на Соединетите Американски Држани поради ова укинато право на жените.
Read more
filter

14 јуни 1777, САД го добиле првото официјално знаме

На денешен ден за време на Американската револуција Континенталниот Конгрес усвоил резолуција со која „знамето на Соединетите Држави ќе бидат 13 ленти црвени и бели“ и дека „Унијата ќе ја сочинуваат 13 ѕвезди, бели на сина позадина, претст
Read more
filter

27 мај 1937, пуштен бил во употреба мостот Голден Гејт

По четиригодишна изградба, на денешен ден во 1937 година бил пуштен во употреба мостот Голден Гејт, симбол на Сан Франциско.
Read more

САД: Расте бројот на НЛО на небото во изминатите 20 години

Расте бројот на непознати објекти на небото во изминатите дваесет години, истакна официјален претставник на Пентагон пред американските пратеници, но, не потврди за живот надвор од Земјата.
Read more

Масакр во супермаркет во Бафало

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) соопшти дека масакрот во Бафало ќе биде истражуван како злосторство од омраза и „расно мотивиран насилен екстремизам“.
Read more
2 мај 2011, Американците го ликвидираа Осама бин Ладен
filter

2 мај 2011, Американците го ликвидираа Осама бин Ладен

Најбараниот светски терорист, Саудиецот Осама бин Мохамед бид Ауад бин Ладен, основач на пан-исламската терористичка организација Ал Каеда, беше убиен од страна на Американските специјалци во Пакистан.
Read more
реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more