Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Леталото со официјално име Nova-C претходно, по 7-минутно маневрирање во орбитата, влезе во кружната орбита на Месечината на висина од 92 километра над нејзината површина.

Откако синоќа влезе во месечевата орбита, леталото Odyssey, со претпоставка дека последниот дел од неговиот лет се одвива според планот, треба денеска да слета на Месечината, односно на кратерот Малаперт А, на 300 километри од јужниот пол на Месечината.

Следувањето е предвидено за 17:30 часот по источно американско време, или 22:30 часот по македонско.

URL

Овој месечев лендер, во сопственост на приватната компанија Intuitive Machines, во тој момент ќе стане првото американско вселенско летало кое слетало на природниот сателит на Земјата по повеќе од 50 години.

По 7-минутен орбитален маневар, леталото официјално именувано Nova-C влезе во кружната орбита на Месечината, на висина од 92 километра над нејзината површина.

URL

Од Intuitive Machines велат дека Odyssey е во одлична состојба и дека за време на летот во орбитата на Месечината, на оддалеченост од околу 384.000 километри од Земјата, контролорите на мисијата во Хјустон детално ќе ги следат податоците за летот.

Американската вселенска агенција (НАСА) на својата официјална веб-страница го одбројува времето до слетувањето на роботизирано летало на површината на Месечината.

Леталото Nova-C беше успешно лансирано минатиот четврток од вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида, на врвот на ракетата Falcon 9, производ на калифорниската компанија SpaceX на милијардерот Илон Маск.

Nova-C неделава, за време на патувањето кон Месечината, испрати фотографии додека сè уште беше блиску до нашата планета

реклама

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Вести

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Read more

8 фасцинантни факти за октоподите

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе