Безос ужива со девојката на Вимблдон, работниците на Amazon во штрајк

Повеќе од 2.000 работници во седум дистрибутивни центри на Amazon ширум Германија од вчера се во штрајк, барајќи поголеми плати, соопшти синдикатот Верди, со најава дека штрајкот ќе трае најмалку два дена.

Штрајкот под мотото „Нема веќе попусти на сметка на нашата плата“ почна вчера и се поклопи со „Ударниот ден“ на Amazon (Prime Day) кога американската компанија за онлајн продажба им нуди на претплатниците на Prime пакетот дополнителни попусти.

„Додека Amazon популаризира ‘лов на намаливања’ на својот ‘ударен ден’, нудејќи големи попусти, вработените се лишени од заработувачката од која живеат“, изјави Орхан Акман од Верди.

Од Amazon не го наведоа точниот број на вработени кои се во штрајк, но наведоа дека ова нема да влијае на испораката до купувачите.

„Компанијата мора конечно да направи колективни договори за платите во секторите за малопродажба и нарачки преку мејл“, рече Акман.

Amazon управува со 12 магацини во Германија, а вчера соопшти дека планира годинава да отвори уште еден, што ќе донесе повеќе од 2.800 работни места, но со договори на дело.

Додека работниците во Германија штрајкуваат, сопственикот на Amazon Џеф Безос ужива на Вимблдон во Лондон, каде се појави со девојката Лорен Санчез за прв пат откако официјално се разведе.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Read more

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Read more

Бизнис

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе