Божиќна победа на Дончиќ над Леброн и Лејкерс со 32 поени

Само еден ден откако ги предводеше Далас Маверикс до втората последователна победа против Хјустон со 50 поени, 10 асистенции и осум скока, Лука Дончиќ исто така беше одличен во победата против ЛА Лејкерс од 124:115 во божиќниот натпревар на домашен терен.

Повторно беше блиску до трипл-дабл, а кај гостите од Калифорнија постигна 32 поени, а забележа и девет скока и асистенции.

Тој имаше голема помош од соиграчот Кристијан Вуд, кој постигна 30 и Тим Хардавеј, кој ги додаде своите 26 поени. Од друга страна, Леброн Џејмс имаше одлична партија, постигнувајќи 38 поени, но на крајот на денот, сепак, „Кралот“ мораше да му честита на Словенецот. Третата четвртина во која постигнаа 51 поен беше важна за победата на Далас.

Remote video URL

Што се однесува до табелата во Западната конференција, со оваа победа Далас се искачи на осмото место со скор од 18-16, додека Лејкерс се 13-ти со скор 13-20 и моментално заостануваат четири натпревари зад место кое нуди шанса за плеј-оф. Да додадеме дека Дончиќ оваа сезона постигнуваше рекордни 32,8 поени по натпревар. Пред него е само Џоел Ембиид со просек од 33,1 поен.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе