Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Бразил е на второ место во светот по бројот на смртни случаи од коронавирусот, а домашните експерти предупредуваат дека врвот на сегашниот бран на епидемијата ќе биде достигнат дури за неколку недели.

Брзото ширење на мутацијата на коранавирусот, која првпат беше откриена во Бразил, е главната причина за загриженост низ светот, пишува BBC.

Претседателот Жаир Болсонаро на самиот почеток ја потценуваше опасноста од коронавирусот, но сега се фокусира на националната кампања за вакцинација, која според неговите критичари е задоцнета.

Бразилскиот институт за јавно здравје „Фиокруз“ соопшти дека се откриени 92 мутации на коронавирусот во земјата, од кои најопасна е P.1, што предизвика загриженост, бидејќи се смета дека е многу позаразна од првичниот вид на вирусот.

Бразил има најголем број на починати од COVID-19 во Латинска Америка, а последните недели еден од четири пријавени смртни случаи на коронавирусот во светот е во Бразил.

Докторот Мигел Николелис, бразилски професор по невробиологија, вели дека болниците во земјата се во колапс и ова е првпат во историјата да се распаѓа јавниот здравствен систем. Тој посочи дека ситуацијата може да биде ублажена доколку се набават поголеми количества на вакцини.

Николелис нагласи дека Бразил не е само епицентар на пандемијата во целиот свет, туку и дека претставува закана за целокупните напори на меѓународната заедница да ја контролира болеста.

Микробиологот Наталија Пастернак смета дека Бразил има добра програма за имунизација, една од најдобрите во светот, но дека нема вакцини. До крајот на март, Бразил доби само околу половина од планираните 46 милиони дози вакцини.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Свет

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Read more

САД се заканува: Ќе ѝ одговориме на Русија за секоја агресивна постапка

Read more

Фармацевтските здруженија се против укинувањето на патентите за вакцините

Read more

Moderna: Трета доза од вакцината штити од бразилскиот и јужноафриканскиот сој

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе