Фудбал

Бразил сопственик на најважните рекорди на Светски фудбалски првенства

13. јуни 2018 - 8:55 | МИА

Скопје, 13 јуни 2018 (МИА) – Бразилската фудбалска репрезентација е меѓу фаворитите за освојување на Мундијалот во Русија и доколку се случи тоа ќе се зацврсти на листата репрезентации со најмногу трофеи. „Кариоките“ досега имаат пет шампионски титули и се рекордери во оваа категорија.

Покрај титули тие имаат и најмногу настапи, а се најдобри и во други категории. Досегашни рекорди на Мундијалите:

- најмногу учества: Бразил (21 вклучувајќи го и претстојното во Русија)

- најмногу титули: 5, Бразил (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)

- најмногу финалиња: Германија (8)

- најмногу натпревари: Германија (106)

- најмногу победи: Бразил (70)

- најмногу титули меѓу играчите: Пеле - 3 (Бразил, 1958, 1962, 1970)

- најмногу настапи во финале: Кафу - 3 (Бразил, 1994, 1998, 2002)

- најмногу натпревари: Лотар Матаус - 25 (Германија, 1982-1998)

- најмногу настапи во улога на селектор: Хелмут Шон - 25 (Германија, 1966-1978)

- најмногу учества: Антонио Карбахал (Мексико, 1950-1966), Лотар Матеус (Германија, 1982- 1998), Џанлуиџи Буфон (Италија, 1998-2014) сите по пет СП

- најмногу учества: Карлос Алберто Пареира - 6, Бразил

- најголема победа: 10:1, Унгарија против Салвадор, 1982 година

- најмногу голови на еден натпревар: 12 (26 јуни 1954: Австрија - Швајцарија 7:5)

- највисоки цели на еден тим на еден СП: 27, Унгарија, 1954 година

- стрелец на најмногу голови на еден натпревар: 5 Олег Саленко (Русија - Камерун, 1994)

- стрелец на најмногу голови во финале: 3 Џеф Харст (Англија - СР Германија, 1966)

- стрелец на најмногу голови на едно СП: 13 Жас Фонтејн Франција, 1958 година

- Стрелец на најмногу голови во историјата на СП: 16, Мирослав Клосе, Германија, 2002-2014

- најмногу одиграни минути: 2.217, Паоло Малдини, Италија, 1990-2002

- најдолга низа без примен гол: 517 минути, Валтер Зенга, Италија, 1990 година

- најбрз гол: 11 секунди, Хакан Шукур, Турција, 2002 година на натпреварот на третото место

- најмлад играч: Норман Вајтсејд, Северна Ирска, 17 години и 41 ден (1982)

- најстар играч: Фарид Мондрагон, Колумбија, 43 години и 3 дена (2014).

Светското првенство во Русија почнува утре (14 јуни) и ќе трае до 15 јули.

Коментирај