Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Ако сакате палачинки и тиквички, овој рецепт ќе ве одушеви. Палачинките се брзи и лесни за подготовка и може да ги комбинирате во секоја пригода.

Потребни состојки:

-3 јајца

-350 мл млеко

-100 мл минерална вода

-1 тиквичка од средна големина

-50 г стопен путер

-250 г брашно

-сол и бибер

Начин на подготовка:

Излупете ја тиквичката, добро измијте ја и изрендајте. Посолете и оставете да отстои 20 минути, а потоа добро исцедете ја од водата.

Јајцата изматете ги во подлабок сад, посолете и зачинете со бибер, може да ставите и зачини по желба. Додадете ги брашното, млекото, путерот и водата, па измешајте го тестото за палачинки. Ќе биде малку погусто од вообичаеното тесто за обични палачинки. Ако забележите дека е ретко, додадете уште малку брашно.

Палачинките пржете ги на класичен начин, во сад претходно намачкан со масло или путер. Може да ги послужите со павлака, сирење или фил по желба. Одлични се и за полнење со месо, зеленчук и слично, па да ги потпечете во рерна.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Read more

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе