Цените на нафтата растат втора недела по ред

На глобалните берзи цените на нафтата минатата недела пораснаа, вторпат по ред, за приближно 3 отсто, бидејќи трговците очекуваат зголемување на побарувачката на „црното злато“ во вториот дел од годината.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела порасна за 3,2 отсто, на 85,24 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 2,8 отсто, на 80,73 долари.

Растот на цените втора недела по ред се должи на проценките дека побарувачката ќе се зголеми во вториот дел од годината.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одлучи благо да го зголеми производството кон крајот на годината, проценувајќи дека побарувачката треба да закрепне - оваа година да се зголеми за нешто повеќе од два милиони барели дневно.

И Меѓународната агенција за енергија (IEA) очекува раст на побарувачката, но половина послаб.

Во САД, најголемиот светски потрошувач на нафта, започна летната сезона на патувања, а аналитичарите на инвестициската банка Goldman Sachs проценуваат дека пазарот во третиот квартал ќе биде во дефицит од 1,3 милиони барели дневно.

На зајакнување на побарувачката упатува и фактот што залихите на нафта во САД минатата недела се намалија за 2,5 милиони барели, а потрошувачката, според податоците за снабдување на бензинските пумпи, се зголеми за 1,9 милиони барели дневно.

Нема да се брза со намалување на каматите

„Цените ова лето би можело да бидат поддржани со сезонско зголемување на побарувачката, разгорување на конфликтот меѓу Израел и Хезболах и сезоната на урагани“, објаснуваат аналитичарите на City.

Од друга страна, повисокиот раст на цените беше запрен со пораките на низа челници на американската централна банка дека нема да брзаат со намалување на каматните стапки, бидејќи инфлацијата во САД сè уште е далеку над целните нивоа на ФЕД од 2 отсто.

И повисоките каматни стапки значат дека ФЕД се обидува да го забави растот на побарувачката и економијата, што може да има негативно влијание врз побарувачката на нафта.

Главно поради геополитичките тензии на Блискиот Исток, цените на нафтата се во пораст во однос на почетокот на годината - на лондонскиот пазар речиси 11 отсто, а на американскиот околу 12 отсто.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе