Четири чекори што треба да ги преземете за да се подготвите за рецесија

Имајќи ги предвид економските услови околу нас, би било пожелно да се подготвиме за евентуална финансиска криза.

Финансиската експертка Џен Смит открива четири чекори што треба да ги преземете сега за да се подготвите за рецесија.

Следете ги вашите навики за трошење

Смит вели да ги испитате барем последните 90 дена од вашето трошење за да видите каде точно ви одат парите. Повеќето луѓе почнуваат да паничат кога ќе почнат да размислуваат за намалување на трошоците бидејќи претпоставуваат дека нивниот животен стил радикално ќе се промени. Смит вели дека тоа е одговор на страв и дека често не е така.

„Обично, она што луѓето мислат дека прво треба да го отстранат, често е последното нешто, како дневното кафе и слично“, вели Смит и советува да ги проверите вашите навики за трошење, бидејќи вака повеќето луѓе откриваат дека имаат некои трошоци за кои не се ни свесни, како што се претплати на некоја содржина што ја користеле порано, но сега веќе не ја користат.

За време на рецесија, вашите средства за зголемување на приходите - покачувања, унапредувања и споредни работни места - ќе бидат ограничени. Затоа, Смит советува да се фокусираме на намалување на трошоците наместо на зголемување на приходите.

Долгови со високи камати

Смит наведува два главни пристапи за справување со долгот: должничка снежна топка и должничка лавина. Методот на снежна топки вклучува прво таргетирање на вашиот најмал долг, без разлика на каматната стапка, додека методот на лавина дава приоритет на долговите со највисоки каматни стапки. Смит препорачува подготовка за рецесија со избирање на методот на лавина.

Во овој случај, се препорачува да ги соберете сите минимални износи што треба да ги платите за вашиот долг. Рангирајте ги од највисок интерес до најнизок. Смит наведува дека долговите со каматни стапки меѓу 5-7% треба да бидат приоритет. Следниот чекор е да креирате буџет за да го одредите максималниот износ што можете да си го дозволите да го исплатите вашиот долг секој месец.

Фонд за „црни денови“

Никогаш не е рано да се започне со работа на фонд за „црни денови“ што може да ни се најде за време на рецесија. Смит наведува дека „почетната“ сума на фондот треба да биде приближно она што го плаќате во месечна кирија плус месечните трошоци.

Откако ќе ја достигнете таа сума, повторно фокусирајте се на отплата на долгот со висока камата. Потоа можете да продолжите да градите фонд за итни случаи кој може да ве покрие шест месеци или подолго, пишува Lifehacker.

Слушајте ги вашите стравови, но не живеејте во нив

Рецесиите прават сè да стане уште понеизвесно. Сепак, во ваш најдобар интерес е да задржите „ладна глава“.

„Кога живееме во страв, носиме полоши финансиски одлуки“, истакнува Смит.

Финансиската аналитичарка вели дека иако е важно да ги преземете сите овие мерки на претпазливост, не е мудро да дозволите вашите стравови да владеат со вашиот живот.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе