Четири навики што го намалуваат ризикот од рак

Ракот, познат и како малигнен тумор или малигна неоплазма, е група на болести кои вклучуваат абнормален раст на клетките со потенцијал да навлезат или да се шират на други делови од телото.

Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), ракот е водечка причина за смртност во светот.

Четири едноставни промени во животниот стил би можеле да го намалат ризикот од развој на оваа потенцијално смртоносна состојба.

Јадете помалку преработено месо

Намалувањето на внесот на преработено месо го намалува ризикот од фатална состојба. Иако колбасите и сланината можат да бидат вкусен појадок, преработеното месо е поврзано со поголем ризик од рак на дебелото црево.

Престанете да пушите

Откажувањето од пушењето ќе го намали ризикот од рак. Пушењето не само што го зголемува ризикот од рак на белите дробови, но исто така и ризикот од други видови на рак како што се рак на устата, панкреасот, мочниот меур и бубрезите.

Намалете го алкохолот

Алкохолот е поврзан со рак на желудникот, дебелото црево, црниот дроб, панкреасот и дојката. Овој совет е потврден од Cancer Research UK, кој тврди дека дури и мала количина на алкохол може да стане ризик од рак.

Заштитете ја вашата кожа од сонцето

Се препорачува да се носи крема за сончање за да се намали ризикот од рак на кожата. Исто така, се препорачува да се избере минерална крема за сончање. А,. најдобро е да избегнувате долга изложеност на сонце, како и да не излегувате среде летните горештини, ако доколку морате, одете под сенки и носете капа и очила за сонце.

Тагови
реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе