Cybertruck стана новото полициско возило во Дубаи

Полицијата во Дубаи поседува суперавтомобили на кои секој може да им позавиди, меѓу нив се Porsche 918 Spyder, Bugatti Veyron, Aston Мartin One-77 и Ford Mustang. Покрај нив се Lamborghini Aventador, Audi R8, Renault Twizy и сега најновиот електричен пикап на Tesla, Cybertruck.

Веќе е објавена фотографија од Cybertruck во полициска верзија, како и информацијата дека ќе стане дел од возниот парк на полицијата во 2020 година.

Но, навистина е тешко во тоа да се поверува бидејќи производството на основната и средната верзија нема да почне пред крајот на 2021 година. Најдобриот модел со три мотори ќе се произведува кон крајот на 2022 година.

Абдула Калифа Ал Мари од полицијата во Дубаи изјави дека Cybertruck ќе биде користен како патролно возило на популарни туристички атракции, а не е познато која верзија е нарачана.

Можно е да станува збор за најдобриот модел кој чини 69.900 долари со домет од 800 км и забрзување од 0 до 100 за околу 3 секунди.

Тоа не е сè, полицијата во Дубаи ќе купи и Mercedes-AMG GT 63 S.

реклама

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе