Дали има последици од користењето секс-играчки?

Порталот Pop Sugar објави интервју со директорката на програмата за женска сексуална медицина при Универзитетот Стенфорд, Леа Милхајзер.

Ако сте загрижени дека ќе имате последици поради пречесто мастурбирање или користење секс-играчки, дишете слободно. Таа тврди дека честата употреба на секс-помагала нема да остави последици.

„Тоа прашање ми е омилено и НЕ, нема штетни последици. Напротив, секс-играчките само го подобруваат сексуалниот живот. Секако, ако користите некое помагало како вибратор или дилдо, секој ден со часови, може вагината да ви стане помалку осетлива, но тоа е само привремено“, ги советува таа жените.

Милхајзер вели дека секс-играчките се одличен начин да ја истражите сопствената интима и сексуалност, без разлика дали ги користите сами или со партнерот, особено за оние жени на кои им е потребно малку повеќе стимулација за да постигнат оргазам.

Играчките дури може да бидат и неопходни за жените кои потешко постигнуваат оргазам, особено по менопауза. Помладите жени, пак, се плашат дека ќе станат зависни од мастурбирање или секс-помагала и дека нема да може да постигнат оргазам без нив.

Милхајзер вели дека тоа е вообичаен страв, но дека не е основан и дека само ќе уживаат повеќе ако користат секс-играчки, се разбира во умерени граници.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Љубов и секс

Колку пати неделно треба да имате секс за да го одржите менталното здравје?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Долг маратонски секс не e гаранција за оргазам

Read more

Кој повеќе изневерува - мажите или жените?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе