Дали можете да препознаете зависност од социјалните мрежи?

Многу од нас го започнуваат и завршуваат денот со прелистување на Instagram, Twitter, Facebook и/или TikTok.

Најкористената социјална платформа во светот, Facebook, забележа рекорден број од приближно 2,93 милијарди активни корисници во првиот квартал од 2022 година, додека TikTok во септември 2021 година надмина една милијарда корисници.

Истражувањето даде загрижувачки резултати

Претходно оваа недела, нова студија идентификуваше некои од однесувањата што може да претставуваат „зависност од TikTok“. Анализата на експерти од Универзитетот во Тринидад и Тобаго анализирала податоци од 354 студенти (173 користеле TikTok, 313 користеле Facebook) и открила дека TikTok може да поттикне компулсивно однесување и зависност од апликации.

Од корисниците на двете платформи беше побарано да пополнат прашалник за оценување на шест критериуми. Еден од нив вклучуваше можност за опсесивни мисли за TikTok или Facebook и чувство на растечка желба за користење на платформата.

Учесниците беа прашани и дали ги користат социјалните мрежи за да заборават на личните проблеми и дали се обиделе да го скратат времето поминато на споменатите платформи и не успеале. Дополнително, тие беа прашани дали стануваат немирни кога не можат да ги користат платформите и дали нивното користење на платформите негативно влијае на нивното училиште или работа.

Оние кои освоија најмногу поени во сите категории поинтензивно го користеа TikTok. Иако беше откриено дека повеќето луѓе (68,2 проценти) не биле изложени на ризик од зависност од TikTok, 25,4 проценти биле со низок ризик и 6,4 проценти биле изложени на ризик.

Иако социјалните медиуми се идеален начин за одржување контакт со семејството и пријателите и се покажаа особено корисни за време на пандемија, експертите изразија загриженост за негативните влијанија врз менталното здравје на луѓето, според The ​​Independent.

Знаци дека можеби поминувате премногу време на интернет

Корисно е да размислите за вашата врска со социјалните медиуми и да направите анализа за тоа како се чувствувате.

„Ако се чувствувате вознемирени или чувствувате потреба да продолжите да ги проверувате вашите профили, тоа може да биде знак дека поминувате премногу време на интернет“, вели Нуно Албакерки, водечки советник за третман на зависност од социјалните мрежи.

Симптоми на зависност од социјалните мрежи

Експертите веруваат дека нарушувањето на зависноста од социјалните мрежи може да биде исто толку штетно како и злоупотребата на супстанции. Не само што може да влијае на личната благосостојба, туку и на односите со пријателите и семејството.

Некои симптоми на кои треба да внимавате вклучуваат чувство на вознемиреност или иритација кога платформите на социјалните медиуми не работат или кога врската на интернет е бавна. Оние кои се изложени на ризик од зависност може да станат сè поизолирани во корист на трошење време на социјалните мрежи, лошо однесување на училиште или работа и покажување недостаток на интерес за односите со другите луѓе.

Грижете се за вашето време

Експертот за информации Џес Д’Круз препорачува редовно да одвојувате време секој ден за офлајн активности. Тоа може да биде нешто едноставно како читање книга, вежбање, излегување во природа или испробување техника за релаксација.

Неколку студии во последниве месеци укажаа на придобивките од поминувањето време на отворено за менталното здравје. Во октомври 2021 година, студија на Универзитетот Јорк покажа дека престојот на отворено води до подобрување на расположението, позитивни емоции и помалку анксиозност.

Запишете ги вашите чувства

Експертите ги охрабруваат сите корисници на социјалните мрежи да бидат свесни за своите чувства. Ако мислите дека социјалните мрежи можат да имаат негативно влијание врз вашите емоции, едноставно снимајте ги или запишете ги, а тоа би можело да ви помогне да ги идентификувате предизвикувачите.

Поминувајте време со пријателите и семејството во живо или најдете хоби

Експертите ја истакнаа важноста за градење самодоверба. Тие препорачуваат да испробате ново хоби или да научите нова вештина што не е поврзана со технологијата. Може да поттикне чувство на исполнетост, да изгради самодоверба и да послужи како одвлекување од социјалните мрежи.

Бидете добри кон себе, побарајте стручна помош

Понекогаш луѓето избегнуваат да се справуваат со болни проблеми и ги користат социјалните мрежи како одвлекување на вниманието, но поради тоа на крајот се чувствуваат уште полошо. Не се понижувајте или прекритикувајте се, советуваат експертите. Бидете љубезни кон себе. Секогаш запомнете дека не сте сами во ова.

За оние кои се борат со имплементација на здрави стратегии за справување, експертите велат дека најдобро е да побара помош од експерти.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе