Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да започне нова серија напади, предупреди британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли.

Тој во интервју за Telegraph рече дека постои ризик дека „Путин навистина само го користи прекинот на огнот за да обучи повеќе војници и да произведе повеќе муниција и да ги обнови своите оштетени вооружени сили и да ги превооружи“.

Предупредувањето на британскиот министер доаѓа откако американскиот претседател Џо Бајден изјави дека би бил подготвен да разговара со Путин доколку навистина сака да стави крај на војната, нешто што досега не се случило. Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека ќе продолжи да разговара со Путин за да се обиде да спречи понатамошна ескалација и да ја осигура безбедноста на нуклеарните централи.

Сепак, Клеверли, кој беше на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Букурешт оваа недела, се запраша дали Путин навистина ќе се ангажира со добра волја. „Поентата е дека треба да бидеме многу, многу внимателни ако мировните преговори, а јас го користам зборот мир во наводници, бидат иницирани од Владимир Путин“, рече Клеверли.

Тој додаде дека ако Русите користат какво било затишје во борбите како покритие за повторно вооружување, може да се појават дополнителни проблеми.

„Тогаш она што ќе се случи е дека повторно ќе видиме сцени со нови напади, но можеби за околу 12 до 18 месеци“, рече тој.

„Решението за ова мора да биде одржливо, мора да биде значајно, мора да биде реално. Она на што треба да внимаваме е паузата што Русија ја користи како начин да се осигура дека нејзината следна фаза на агресија е поефикасна од оваа сега“.

„И погледнете, Владимир Путин има шема за ова. Грузија, тоа ќе биде еднократно, нели? Крим, тоа ќе биде еднократно, нели? Источна Украина, тоа треба да биде еднократно. Всушност, она што го видовме е дека сите беа подготвени за најновиот бран на агресија“, заклучи Клеверли.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Свет

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Read more

Кина ги шпионира Американците како во Студената војна

Read more

САД ѝ понудиле на Русија 20% од територијата на Украина во замена за мир, тврдат германски медиуми

Read more

Истополовите двојки во Словенија ќе може да посвојуваат деца

Read more
 

Вести

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Читај повеќе

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Читај повеќе

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Читај повеќе

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Читај повеќе

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Читај повеќе

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Читај повеќе

Без вода дел од населба Центар

Читај повеќе

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Читај повеќе

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Читај повеќе