Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Ако работата ви е канцелариска и поминувате голем дел од работниот ден пред компјутер (а и дома голем дел од времето зјапате во компјутерски или телефонски екран), голема е веројатноста дека имате болки во вратот.

Тоа најчесто се должи на лошата поставеност на мониторот, столицата и висината на бирото, како и општото држење на телото.

За да спречите понатамошен напор на вашето тело и појава на напнатост и болка, најпрво проверете дали седите правилно кога работите на компјутер на вашето работно место или дома:

Remote video URL

Ако сепак чувствувате болка во вратот, одвојте време за овие кратки вежби што ќе ви помогнат да се ослободите од напнатоста и да ја зголемите фокусираноста и концентрацијата:

Remote video URL
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Здравје

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Read more

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Read more

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе