Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Ако отсекогаш сте посакувале да станете агент на истражна служба како ФБИ, сигурно знаете дека има бројни критериуми кои треба да ги исполнувате.

Еден од нив е тестот за физичка подготвеност кој покажува дали кандидатот е подготвен да одговори и на физичките задачи кои се дел од оваа професија.

„Животите на колегите и оние кои ги штитат можеби ќе зависи од вашиот капацитет за трчање на долги патеки, да пукате во движење, без разлика на позицијата“, изјави во 2015 година за The New York Times Џејмс Коми, тогашен директор на Федералното истражно биро на САД.

Дали го имате она што е потребно за извршување на оваа работа во поглед на физичката спремност?

Апликацијата FBI FitTest ќе го даде одговорот. Според оваа апликација, ќе треба да направите 58 стомачни вежби за 1 минута, да истрчате 400 метри за 41 секунда, да направите 71 склек, да истрчате 2,4 километри за помалку од 9 минути и да направите најмалку 20 кревања на шипка. Меѓу секој сет вежби се дозволени паузи од по 5 минути.

Оние кои ќе ги задоволат овие критериуми добиваат 50 поени, а за да влезат на „списокот за увид“ треба да имаат најмалку 12 бодови.

„Овие информации се прибираат само во вашиот телефон, не ги подготвува ФБИ, не се пријава за работа, туку само занимливост за љубопитните фит луѓе“, стои во описот на апликацијата.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Чек дис аут

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Read more

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе