Дали Tesla Model S навистина го сруши Нирбургринг рекордот на Porsche Taycan?

Откако новото Porsche Taycan постави рекорд на патеката Нирбургринг за најбрз електричен автомобил со четири врати, Tesla правеше сѐ што може да го сруши тој рекорд со нејзиниот Model S.

Се чини дека американскиот производител успеа во тоа, но уште не е докрај јасно под кои услови, со колкава моќност и по која цена.

Според германското списание за автомобили Auto Motor und Sport, модифицираниот Tesla Model S наводно постигнал време одд 7 минути и 23 секунди за еден круг, што е речиси 20 секунди побрзо од Taycan.

реклама

Авто-мото

Нов проект: CityHawk, електричен летачки автомобил

Read more

Како звучи холандскиот 2G суперспортски D8 GTO JD70?

Read more

Гаража од соништата

Read more

Suzuki Jimny VS Dacia Duster: Кој е побрз на опасен терен?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more
play_arrow

Еволуција на најстарите светски знамиња

Read more
play_arrow

Нов проект: CityHawk, електричен летачки автомобил

Read more
play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more
play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Read more
play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Read more
play_arrow

13-годишно девојче зборува 20 јазици

Read more
play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Read more
play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Read more
play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more
play_arrow

Црвената Месечина им го разубави 4 Јули на Американците

Read more
play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more