Дали магнезиумот помага за слабеење?

А.С.
/ 03.04.2024 / 20:23

Магнезиумот е многу важен минерал кој учествува во повеќе од 300 ензимски реакции во вашето тело. Помага да ви го стабилизира расположението, го одржува стабилен крвниот притисок, помага за подобра функција на бубрезите.

Ако не внесувате доволно магнезиум може да почувствувате симптоми на анксиозност и иритабилност, да имате проблеми со спиењето и да ви се покачи крвниот притисок.

Но, дали помага при слабеење. Краткиот одговор е „да“, но како всушност тоа функционира, објаснува доктор Ентони Балдузи од Fit Father Project - Fitness For Busy Fathers.

реклама

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како туната од морските длабочини стигнува до нашите чинии?

Read more
play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Read more
play_arrow

Неверојатниот подем на аутсајдерот Брест

Read more
play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија Mother of the Bride

Read more
play_arrow

Грешки поради кои трицепсите не растат

Read more
play_arrow

7 клупски сезони што ветуваа многу, а завршија катастрофално

Read more
play_arrow
Дали магнезиумот помага за слабеење?

Дали магнезиумот помага за слабеење?

Read more
play_arrow
10-минутни вежби за дефинирани стомачни мускули

Вежби за дефинирани стомачни мускули

Read more
play_arrow

Дали фудбалот стана полош?

Read more
play_arrow

8 работи кои никој не ви ги кажува за постот

Read more
play_arrow
Лесна чоколадна торта со путер од кикирики

Лесна чоколадна торта со путер од кикиритки

Read more
play_arrow

Како ќе изгледа албумот за ЕУРО 2024 на Topps?

Read more