Дали треба да јадете нешто после тренинг?

Oткако ќе завршите со тренинг, или веднаш одите нешто да јадете, или пак воопшто не размислувате за храна.

Една група на луѓе сметаат дека телото треба веднаш да се нахрани, додека други сметаат дека со внесувањето на нови калории го саботирате сопствениот пат до слабеењето.

„Некои луѓе дури и немаат апетит откако добро ќе се испотат“, вели нутриционистот Хејди Колник.

Имено, истражувањата покажаа дека вежбите за зајакнување на телото го намалуваат хормонот кој е заслужен за стимулација на апетитот, па можат да поминат и до три часа после тренинг додека не почувствувате глад.

Меѓутоа, експерти тврдат дека е важно да се јаде после тренинг.

„Ако не изедете нешто во рок од еден час откако сте ја напуштиле теретаната, тоа може да има лоши последици по вас. Подоцна ќе бидете уште погладни и ќе изедете повеќе“, објаснува Хејди и додава дека после тренинг не треба да се јаде високо калорична храна, туку доволно е нешто едноставно, како јогурт или банани, јаболка, или пак да се напиете чоколадно млеко.

„Се додека ги внесувате хранливите материи, кои ќе ви ја вратат загубената енергија, вие немате проблеми“, смета Сколник.

реклама

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more
ikejdkejdss.jpg

Apple на 21 март ќе го претстави iPhone 5SE и „малиот“ iPad Pro

Read more
Енергетска бомба: Малку поинакво утринско кафе

Енергетска бомба: Малку поинакво утринско кафе

Read more

Фит

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Read more

Лесни вежби за истегнување на телото

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе