ВО УСЛОВИ НА ИНФЛАЦИЈА

Дали знаете што е шринкфлација?

Шринкфлација (shrinkflation) е кога компаниите ги произведуваат производите помали, односно ја намалуваат нивната количина за да избегнат зголемување на цените за време на висока стапка на инфлација.

Клиентите брзо го забележуваат зголемувањето на цените, но не забележуваат подеднакво брзо дека се намалува и количината на храната во пакувањето. Така, производителите ги пренесуваат сите свои повисоки трошоци на клиентите со намалување на количината. Шринкфлацијата е забележлива на различни производи - од чипс до кафе.

Инфлацијата во Европската Унија е 8,1 отсто, додека во САД е 8,3 отсто. Растат цените на состојките што се користат за производство на храна, како и енергенсите и транспортот. Затоа производството е поскапо.

Високата инфлација е предизвикана од неколку фактори, вклучувајќи ја пандемијата на коронавирус и руската агресија против Украина. Побарувачката на пазарот, т.е. потрошувачката вртоглаво порасна откако почнаа да се укинуваат строгите епидемиолошки мерки. Производителите не беа подготвени да одговорат на силниот раст на побарувачката. Ова резултираше со пораст на цените, тврди Светскиот економски форум (SEF).

Remote video URL
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Бизнис

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Read more

Русија забрани извоз на гориво, цената на нафтата скокна

Read more

Претседателот на УО на Шпаркасе банка – дел од Самитот за сина економија

Read more

Волстрит благо падна пред одлуката на ФЕД за каматните стапки

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе