Де Лихт: Прашајте го Тухел зошто не играм

Матајс де Лихт (24) пристигна во Баерн за 67 милиони евра во јули 2022 година. Баерн го донесе холандскиот стопер од Јувентус и Де Лихт требаше веднаш да стане еден од најважните играчи на германскиот шампион.

Холанѓанецот беше стандарден кај Јулиан Нагелсман, но наследникот на младиот тренер, Томас Тухел, нема доверба во Де Лихт. Во централниот дел од одбраната предност имаат Дајо Упамекано и Ким Мин-џе. Де Лихт има 5 настапи под водство на Томас Тухел оваа сезона и одигра вкупно 82 минути во лигата и Купот на Германија.

„Зошто не играм? Немам идеја, треба да го прашате тренерот. Правам сѐ што бара Тухел, но во последните два натпревара одиграв 10 минути и тоа во средниот ред“, изјави Де Лихт.

Спортскиот директор на Баерн, Кристоф Фројнд, објасни за Bild: „Тој е многу важен за нашиот тим. Јасно е дека моменталната ситуација не претставува лесен предизвик за него, но убеден сум дека ќе има многу можности да игра во следните неколку месеци“.

Де Лихт ја започна својата кариера во Ајакс, а играше во Јувентус од 2019 до 2022 година. Досега за Баерн има 48 настапи и постигна 3 гола, а за холандската репрезентација на 42 натпревари постигна 2 гола.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Фудбал

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Read more

Интервју по натпревар

Read more

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Read more

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Интервју по натпревар

Читај повеќе

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Читај повеќе

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти самокритичен: Поразот од Атлетико е само моја вина

Читај повеќе
  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе