Десерт без глутен: Мафини со чоколадо

Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен?

Состојки:

¼ шолја интегрално оризово брашно

½ шолји бадемово брашно

¼ лажичка сода бикарбона

Половина лажичка сол

140 гр. темно чоколадо

115 гр. путер

Три лажици какао

Три јајца

Шолја кафеав шеќер

Две лажици екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и подмачкајте го тавчето за мафини со путер.

Во садот промешајте оризово и бадемово брашно, сода бикарбона, сол и цимет.  Во друг помал сад промешајте чоколадо и путер и стопете ги на пареа. Кога ќе ги тргнете од огин, додајте и какао.

Во поголем сад, со миксер изматете јајца и шеќер и додајте екстракт од ванила.

Постепено додавајте ја смесата од чоколадо и путер, матете околу една минута, па додајте ја смесата со брашното и соединете ги.

Смесата сипете ја во калап и печете околу 15 минути.  

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Read more

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Read more

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Read more

Магазин

  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе