Десерт на денот: Чизкејк со прелив од цреши

Најубавиот и наједноставен рецепт за чизкејк со прелив од цреши.

Потребни состојки:

Подлога

300 г мелена плазма

180/200 мл сок од портокал

Фил

400 г слатка павлака(хопла)

400 г кисела павлака

200 г шеќер во прав

1 желатин

150 г мелена плазма

Џем/слатко од цреши

Начин на подготовка:

Мелената плазма измешајте ја со сок од портокал и натапкајте ја во тава како подлога.

За филот изматете ја слатката павлака со шеќерот, па додадете ја павлаката. Желатинот потопете ја со неколку лажици вода и оставете го, па растопете во сад на пареа. Измешајте со дел од смесата, па додадете го во целиот фил и убаво изматете.

Филот поделете го на 2 дела.
Во едниот дел додадете 150 г мелена плазма и распоредете го врз кората, а врз него ставете го преостанатиот дел од филот.

Овошје може да ставите веднаш, сварено овошје плус желатин, или откако ќе исечете парчиња одозгора ставете им по неколку лажици џем или слатко.

Оставете ги чизкејкот да се излади неколку часа во фрижидер и може да го послужите. 

 

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Read more

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Чоколадни палачинки со овошен фил

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе