Десерт на денот: Чоколадна торта со ореви

Уживајте во прекрасниот десерт со чоколада и јаткасти плодови.

Состојки:

За кора

750 гр. брашно

30 лажици шеќер

3 кесички прашок за пециво

210 мл масло

7,5 дл минерална вода

24 лажици мелени ореви

150 гр. чоколадо

Прелив за кора

Сок од портокал

Фил

10 лажици прав од пудинг од ванила

1 литар млеко

300 гр. шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

200 гр. бела чоколада

250 гр. маргарин

200 гр. мелени ореви

Начин на подготовка:

За кората:

Соединете ги сите состојки за кората, поделете на три дела, едниот дел истурете го во калап (35х25 см) и печете 15-20 минути на 180 степени.

Испечете уште две вакви кори.

За филот: згответе го пудингот со шеќер и ванилин шеќер во млеко. Измешајте ја и чоколадата. Згответе 2 дл млеко со 3 лажици шеќер и прелијте ги смелените ореви, па оставете ги да се изладат.

Во изладениот фил додајте го изматениот маргарин и исцедените ореви, па измешајте. Исечете ги корите во облик на солза во 3 облика и прелијте сок врз нив. Намачкајте ја со фил најголемата кора, покријте ја со средината, филот, најмалата кора и премачкајте ја целата торта.

реклама

Рецепти

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Read more

Идеја за појадок: Солени мафини

Read more

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Магазин

Неверојатни факти за животот во Шведска

Читај повеќе

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Читај повеќе

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Читај повеќе
  • filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Читај повеќе

Среќни во љубовта: Ѕвездите им се наклонети токму на овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Читај повеќе