Десерт на денот: Чоколадни колачиња

Најчоколадните колачиња од кои секој би посакал уште едно.

Потребни состојки:

2 јајца

½ печиво

100 г какао

150 г путер

200 г чоколадо

250 г брашно

250 г шеќер

Начин на подготовка:

Растопете го путерот, па измешајте го со шеќерот. Додадете ги јајцата, измешајте, па додадете ги сите суви состојки. Оформете густа смеса/тесто. Убаво измешајте со дрвена лажица или со раце. Додадете околу 150 г чоколадо исечено на мали парчиња, а 50 г оставете за одозгора. Земајте од смесата околу 1 лажица, оформете и редете на хартија за печење.
Видете поубаво на видеото, не растат премногу при печење, но оставете по малку растојание помеѓу секое колаче. Одозгора ставете парчиња чоколадо пред печење. Печете во на 200 степени 9-10 минути Од дозава излегуваат околу 35 колачиња.

 

реклама

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Read more

Најголемата грешка која ја правите подготвувајќи сос од домати

Read more

Палачинките на Лав Толстој

Read more

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Read more
 

Магазин

Пет причини зошто треба редовно да пиете чај од камилица

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Читај повеќе
  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе