Десерт на денот: Колач со лимон и суво овошје

Идеја за денешниот десерт.

Потребни состојки:

2 лимона(сок и кора)

Половина шолја растопен путер

2 јајца

Лажичка ванила

1 и пол шолја млеко

3 шолји брашно

1 шолја шеќер

1 прашок за печиво

Прстофат сол

Пудинг од ванила

Суво овошје по желба

Начин на подготовка:

Во еден сад измешајте ги сите суви состојки, а во друг сад измешајте ги сите течни состојки. Сувото овошје додајте го во сувите состојки. Полека додавајте ги сувите состојки во смесата со јајца и мешајте. Додајте ја смесата во набрашнет калап. Печете на 180 степени околу 30 минути. Проверете дали е печено со чепкалка.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more

Идеја за појадок: Мафини со јајца и сланина

Read more

Предлог за ручек: Пилешко во соја сос и мед

Read more

Здраво и вкусно: Палачинки без јајца и млеко

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе