Десерт на денот: Колачиња со јагоди од 5 состојки

Вкусен и брз десерт за кој ви требаат само 5 намирници.

Потребни состојки:

-350 г јагоди, исечени на ленти

-100 г шеќер

-120 г брашно

-450 мл павлака за шлаг

-1/2 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Јагодите измешајте ги со 30 г шеќер и оставете ги на страна.

Брашното ставете го во голем сад и додадете 1 лажица шеќер и измешајте. Додадете околу 180 мл павлака за шлаг и мешајте додека тестото не стане грутчесто.

Со голема лажица или лажица за сладолед одвојте парчиња од тестото и ставете ги во сад за печење, па премачкајте со павлака за шлаг. Печете околу 12 минути. Кога ќе се испечат бисквитите, оставете да се оладат.

Остатокот од павлаката изматете го во шлаг, додадете шеќер и екстракт од ванила. Преполовете го секој колач, на едната половина ставете шлаг, па јагоди, па другата половина од бисквитот.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Рецепти

Рецепт за печени тестенини со петминутна подготовка

Read more

Како марулата да остане свежа и до две недели?

Read more

За добар почеток на денот: Смути од спанаќ и јаболка

Read more

Идеја за ручек: Макарони со тиквички и пире

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе