Диего Коста се спаси од затворска казна за даночна измама

Диего Коста е осуден на шест години затворска казна и парична казна од 543.208 евра.

31-годишниот напаѓач на Атлетико Мадрид се изјасни за виновен по обвинението за затајување 1,3 милиони евра во даноци, бидејќи не ги пријавил исплатите за над 5,15 милиони евра од трансферот во Челси во 2014 година.

Исто така, не пријавил над 1 милион евра од медумски права на фотографии.

Досега плати 1,1 милиони евра од затаениот данок.

Според шпанските закони, нема да ја отслужи затворската казна. Правниот систем во земјата дозволува казните под две години за ненасилно злодело да се заменат со парична казна. За тоа ќе доплати околу 36.000 евра.

Коста се врати од Челси назад во Атлетико во 2017 година.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Фудбал

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Read more

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Спорт

Биното пред отказ во Ферари

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Читај повеќе

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе