Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Во последните 24 часа направени се 2.093 тестирања и регистрирани се 150 нови случаи на COVID-19, што е 7,16% од тестираните. Починаа 16 лица.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 62
 • Куманово 17
 • Битола 8
 • Штип 6
 • Радовиш 5
 • Ресен 5
 • Струмица 5
 • Кичево 4
 • Тетово 4
 • Велес 3
 • Виница 3
 • Гостивар 3
 • Дебар 3
 • Кочани 3
 • Гевгелија 2
 • Делчево 2
 • Кавадарци 2
 • Прилеп 2
 • Охрид 2
 • Струга 2
 • Берово 1
 • Кратово 1
 • Македонска Каменица 1
 • Неготино 1
 • Пехчево 1
 • Пробиштип 1
 • Свети Николе 1

Пријавени се вкупно 16 починати лица: 6 од Скопје (50г, 62г, 66г, 79г, 81г и 83г), и по едно лице од Куманово (54г), Велес (69г), Гостивар (70г), Штип (69г), Струмица (54г), Струга (83г), Кочани (65г), Гевгелија (72г), Радовиш (88г) и Богданци (78г).

Регистрирани се 487 оздравени пациенти од:

 • Скопје 144
 • Куманово 65
 • Битола 33
 • Прилеп и Охрид по 31
 • Кавадарци 24
 • Струмица 23
 • Кичево 18
 • Штип и Кочани по 13
 • Велес и Струга по 9
 • Тетово и Гостивар по 8
 • Виница, Берово и Крива Паланка по 7
 • Радовиш 6
 • Дебар и Неготино по 5
 • Пехчево 4
 • Ресен и Гевгелија по 3
 • Делчево, Свети Николе, Пробиштип и Валандово по 2
 • Богданци, Македонски Каменица и Демир Капија по 1

Досега во земјата се направени вкупно 745.471 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.372, бројката на оздравени пациенти е 139.266, на починати е 5.151, а бројот на активни случаи изнесува 9.955.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Македонија

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Read more

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Read more

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Read more

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе