Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 13.800.016 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 589.114, а оздравеле 8.197.400 луѓе.

– Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 35 нови случаи на COVID-19, од кои 13 при направените тестови на влезните точки во земјата, со што бројот на заразени се зголеми на 3.939 лица.

– Во последното деноноќие во Албанија регистрани се 99 новозаразени со COVID-19, оздравени 46, додека починале 3 лица. Со последно направените 425 во земјата направени се вкупно 34.175 тестови. Позитивни биле 3.851, од нив во списокот на оздравени се внесени 2.137 а починале 104 лица. Активни на болеста се 1.610 лица, од кои хоспитализирани се 102 од нив 14 во сериозна здравствена состојба.

– Во Црна Гора во изминатите 24 часа, потврдени се 60 новозаразени и 1 смртен случај. Вкупниот број на спроведени PCR тестови во Црна Гора, вклучително и анализите спроведени во Германија, е 28.221, соопшти Институтот за јавно здравје. Во последните 24 часа се анализирани 477 примероци за новиот коронавирус.

– Нови 777 случаи на заразени се регистрирани во Романија во изминатите 24 часа. Досега се заразени вкупно 35.003 лица во Романија, а 1.971 лица починале од вирусот. На интензивна нега се лекуваат 216 пациенти.

– Во Словенија во изминатите 24 часа биле тестирани 1.032 лица, од кои се регистрирани 19 нови случаи. Хоспитализирани се 18 пациенти заразени со COVID-19, а еден од нив е на интензивна нега. Досега, речиси 1.900 луѓе се заразени во Словенија, а 111 починале.

Тагови
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Свет

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе