Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 13.800.016 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 589.114, а оздравеле 8.197.400 луѓе.

– Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 35 нови случаи на COVID-19, од кои 13 при направените тестови на влезните точки во земјата, со што бројот на заразени се зголеми на 3.939 лица.

– Во последното деноноќие во Албанија регистрани се 99 новозаразени со COVID-19, оздравени 46, додека починале 3 лица. Со последно направените 425 во земјата направени се вкупно 34.175 тестови. Позитивни биле 3.851, од нив во списокот на оздравени се внесени 2.137 а починале 104 лица. Активни на болеста се 1.610 лица, од кои хоспитализирани се 102 од нив 14 во сериозна здравствена состојба.

– Во Црна Гора во изминатите 24 часа, потврдени се 60 новозаразени и 1 смртен случај. Вкупниот број на спроведени PCR тестови во Црна Гора, вклучително и анализите спроведени во Германија, е 28.221, соопшти Институтот за јавно здравје. Во последните 24 часа се анализирани 477 примероци за новиот коронавирус.

– Нови 777 случаи на заразени се регистрирани во Романија во изминатите 24 часа. Досега се заразени вкупно 35.003 лица во Романија, а 1.971 лица починале од вирусот. На интензивна нега се лекуваат 216 пациенти.

– Во Словенија во изминатите 24 часа биле тестирани 1.032 лица, од кои се регистрирани 19 нови случаи. Хоспитализирани се 18 пациенти заразени со COVID-19, а еден од нив е на интензивна нега. Досега, речиси 1.900 луѓе се заразени во Словенија, а 111 починале.

Тагови
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more

Свет

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Read more

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Читај повеќе

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 62 нови случаи, 245 оздравени и 14 починати лица

Читај повеќе

Термини за вакцинирање добија сите граѓани над 40 години од Скопје кои се пријавија на веб-страницата

Читај повеќе

Кој го вооружува Хамас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Жените во новинарството често пати мета на сексистички напади

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Читај повеќе

Приоритет во вакцинирање постарите, хронично болните и стопанствениците

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност и потопло

Читај повеќе