Доаѓа Renault Rafale – новото купе SUV

Премиерата е закажана за 18 јуни.

Renault го најави новиот модел Rafale, чие име е инспирирано од авијацијата, како уште едно купе SUV во својата гама.

Renault Rafale ќе биде поатрактивен „братучед“ на моделите Austral и Espace, со подинамичен дизајн и E-Tech хибриден погонски систем.

Францускиот производител избра целосно ново име за овој теренец, наместо да се одлучи за поедноставното Austral Coupe, за кое се шпекулираше или го оживува името Avantime.

Иако повеќето луѓе ќе го препознаат името Rafale како француски повеќенаменски борбен авион, некои ќе се сетат дека Renault го користеше истото име и за едно летало.

Имено, тркачкиот едносед C460, кој беше претставен во 1934 година од воздухопловната компанија Caudron-Renault, го доби името Rafale, што ја објаснува врската со денешниот француски производител на автомобили.

Renault истакнува дека неговото вклучување во воздухопловната индустрија влијаело на дизајнот на моделите, правејќи ги поаеродинамични - како што е случајот со претстојниот SUV.

Новиот модел треба да стане водечки купе-SUV на брендот Renault, позициониран во сегментот D (средна големина), што ќе ѝ овозможи на компанијата да зачекори во нов автомобилски сегмент.

Remote video URL
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе