Добредојде за Чака и Бела - Зоолошката во Скопје доби бели лавови

Зоолошката градина Скопје на својата Facebook страница соопшти дека за прв пат досега стана дом на бели лавови.

Белиот лав Чака кој дојде денеска ќе ѝ се придружи на лавицата Бела која пристигна пред неколку денови.

Белите лавови се едни од најретките видови на светот и за жал се пред истребување во природата, наведуваат од Зоолошката градина Скопје.

Белите лавови не се албино, туку имаат посебни гени и се еден од најзагрозените видови во светот.

реклама

Живот

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Read more

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе