Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Вредноста на доларот во однос на кошницата валути ја продолжи својата надолна траекторија, откако паѓаше две недели по ред.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 105,77 поени, додека во петокот вечерта изнесуваше 105,90 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута падна од 133,25 на 132,65 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0235 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0220 долари.

Цените на нафтата, пак, паднаа по минатонеделниот пораст. Цената на барелот на лондонскиот пазар се лизна за 1,09 отсто, на 102,85 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 1,37 отсто, на 97,25 долари.

Азиските инвеститори се внимателни

На азиските берзи во понеделник се тргува претпазливо, бидејќи по минатонеделниот раст на цените на акциите, нема многу причини да продолжи тој раст, со оглед на тоа што растот на економиите забавува, а инфлацијата се уште се заканува.

MSCI индексот на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше речиси непроменет од петокот околу 7 часот наутро.

Истовремено, на токиската берза индексот Nikkei зајакна за 0,6 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Шангај и Австралија пораснаа меѓу 0,1 и 0,5 отсто. Во Хонгконг, пак, тие паднаа за околу 0,35 отсто.

Азиските берзи пораснаа минатата недела, најмногу благодарение на поддршката од Волстрит, каде индексите беа поддржани од подобри од очекуваните квартални деловни резултати на компаниите.

Од друга страна, инвеститорите минатата недела ги загрижија пораките од седницата на кинеската Комунистичка партија дека не може да се очекува нов силен стимул за економијата.

Тоа предизвика загриженост за втората по големина економија во светот, која долго време беше под притисок од кризата за домување и затворањето на градовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Утрово беше објавено дека PMI индексот на производствена активност на Markit во Кина во јули изнесува 50,4 поени, што укажува на зајакнување на активноста, но значително послаб од очекуваното.

Аналитичарите во анкетата на Reuters процениле дека овој индекс ќе изнесува 51,5 поени.

Активноста во јужнокорејската економија ослабе за прв пат по две години, додека во Јапонија порасна со најбавна стапка во последните 10 месеци.

Дополнително, се очекува дополнително зголемување на каматните стапки во западните економии за да се спречи прекумерната инфлација, што дополнително ќе го забави растот.

„Централните банки остануваат фокусирани на силниот моментум на инфлација и силните пазари на трудот, додека знаците за забавување на економскиот раст се во втор план. Ова може да го поткопа неодамнешниот став на пазарот дека ‘лошите вести се добри вести’“, напишаа банкарските аналитичари на Barclays во прегледот на ситуацијата на пазарот.

Минатата недела, особено, цените на акциите на Волстрит пораснаа силно, иако американската економија падна во рецесија, бидејќи инвеститорите се надеваат дека тоа ќе го натера ФЕД да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Бизнис

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер

Read more

Волстрит: Nasdaq на највисоко ниво во последните три месеци

Read more

Пад на пазарот на смартфони во Европа

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе