НБА 2021/22

Дончиќ промашуваше, Богдановиќ редеше тројки - Атланта го прегази Далас

Далас го смени тренерот за време на летната пауза, но се чини дека има уште многу за тимот да се воигра под Џејсон Кид бидејќи Атланта им одржа лекција на стартот од сезоната.

Минатогодишниот финалист од Истокот без поголеми проблеми ги победи Маверикс со 113:87, пред се поради тоа што гостите имаа очајна шутерска вечер. Погодија само 33,3% од сите шутеви, додека Хокс беа малку порасположени, па имаа убава увертира за сезоната пред своите навивачи.

Српскиот кошаркар Богдан Богдановиќ постигна 11 поени, заедно со три тројки од пет обиди, а забележа и 3 скока и 2 асистенции за 26 минути колку што помина на паркетот.

Најефикасни во неговиот тим беа Редиш со 20 и Јанг со 19, добра партија пружи и Колинс со 16 поени и 9 скока, како и центарот Клинт Капела кој имаше дабл-дабл учинок од 12 поени и 13 скока, сите за само 20 минути на теренот.

Што се однесува до Далас, не е изненадување што Лука Дончиќ беше прва виолина со 18 поени, 11 скока и 7 асистенции, но шутираше многу слабо и погоди само 6 од 16 шута. Бренсон го следеше со 17 поени, Хардавеј имаше 14, Порзињгис 11.

Remote video URL

Мајами му одржа лекција на шампионот Милвоки, победувајќи го со 42 поени разлика со маестралната партија на Тајлер Хироу. Младиот кошаркар постигна 27 поени, па Хит славеа со 137:95. Многу понеизвесен беше на дуелот помеѓу Голден Стејт Вориорс и Лос Анџелес Клиперс кој го доби домаќинот со 115:113 благодарение на Стеф Кари кој постигна 45 поени.

Резултати:

Атланта Хокс - Далас Маверикс 113:87
Мајами Хит 137:95
Голден Стејт Вориорс - Лос Анџелес Клиперс 115:113

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Кошарка

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Read more

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Read more

Мемфис запиша највисока победа во историјата на НБА

Read more

НБА: Кливленд конечно по десет години победи во Мајами

Read more
 

Спорт

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе