Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Клаудија Карамана ја презеде функцијата јавен обвинител во судот за малолетници во Палермо во јули 2021 година.

Пред една година прими анонимно писмо со нацртан крст, а во март годинава група насилници ноќе упаднале во нејзината канцеларија и ограбиле сè. На Карамана сега ѝ беше дадена полициска придружба.

Многу од нејзините истраги се занимаваа со деца на мафијаши и дилери на дрога. Во некои случаи, таа барала да бидат одвоени од нивните семејства и сместени во дом, поради што станала мета на разбеснетите мафијашки кланови. Но, според неа, одвојувањето на децата од нивните родители криминалци понекогаш е единствениот начин тие да пораснат безбедно.

„Тоа е последното решение, кога нема други“

„Не ја сфаќаме оваа одлука лесно. Напротив, тоа е последното решение, кога нема други“, изјави Карамана за BBC. Како дел од програмата за заштита на децата, само мал број малолетници беа одвоени од нивните родители вклучени во криминал - околу 80 од нив од 2012 година. Но, ова предизвика поширока дебата за благосостојбата на децата од мафијашките семејства и за тоа што може државата направи за да им помогне.

Имено, некои веруваат дека траумата од живеењето одвоено од семејството ќе биде полоша од останувањето во криминална група. Дури и во Палермо, каде што луѓето добро ги знаат опасностите од растењето во мафијата, има и такви кои веруваат дека семејството треба да се зачува по секоја цена. Карамана беше особено изненадена од јавните критики на локалниот свештеник во Палермо, кој јасно кажа дека детето припаѓа на мајката и таткото.

Да се расте во мафијата

Она што вообичаено се нарекува мафија всушност опфаќа многу различни кланови во Италија, од кои најозлогласени се Ндрангета во Калабрија, Камора во Кампанија и Коза Ностра на Сицилија.

„Мит е дека мафијата не вклучува жени и деца во своите активности, но тоа не е така. Децата се подготвуваат за живот на криминал, тоа е дел од нивното воспитување“, вели Франко Никастро, новинар од Сицилија кој со децении пишува за мафијата.

И двајцата родители можат, на пример, да ги едуцираат децата за културата на мафијата и нејзините вредности, како што е омерт (кодекс на молчење). Многу семејства очекуваат синот подоцна да се приклучи на организацијата, а ќерката да се омажи за друго мафијашко семејство, со што ќе се зајакнат стратешките сојузи.

„Мајката понекогаш може да го оправда насилството и да објасни зошто е тоа значајно или важно“, вели Ана Серги, професорка по криминологија на Универзитетот во Есекс. Таа го наведе примерот на тинејџер кој му помогнал на својот татко да скрие оружје и кој верувал дека тоа ја зајакнува нивната врска.

Мафијашката култура, исто така, поддржува отсуство или напуштање на училиште во некои делови на Италија. Никастро истакнува дека според податоците од 2022 година, најмалку 21% од децата на училишна возраст во Палермо или го напуштиле училиштето или не посетувале редовно настава.

Има и физички опасности

Постојат и физички опасности за децата. Во 2022 година, имало најмалку 18 случаи на малолетници кои завршиле во болница во Сицилија поради предозирање со дрога пронајдени во семејната куќа; со тоа што едно такво дете имало само 13 месеци.

Според италијанскиот закон, детето може да биде одвоено од семејството доколку постојат силни докази дека родителите не ги исполнуваат своите законски обврски да обезбедат соодветна грижа и образование и дека нивното однесување ја загрозува благосостојбата на детето. Еден таков пример е да се поттикне дете да изврши криминални дејствија.

Сепак, Карамана сè уште се обидува да заземе сочувствителен пристап во кој разделбата на детето и родителите е последното средство. „Секое дете има право да живее во своето нуклеарно семејство освен ако тоа не е во спротивност со правото да расте физички и психички здраво“, вели таа.

Речиси во секој случај, тој се обидува да ја заштити мајката доколку таа одлучи да го напушти мафијашкото семејство со детето. „Доколку мајката одбие, проверуваме дали има некој од доверба во кругот на семејството кој се оградил од криминалниот живот. Со тоа што целата ситуација внимателно ја следат социјалната служба и полицијата“, додаде таа.

Дури и ако властите го отстранат детето од семејниот дом, родителите често имаат право на посета, под услов детето да сака да ги види. Дополнително, оваа судска одлука може да се укине доколку родителите ја прекинат врската со мафијата.

52 членови на озлогласената Ндрангета беа уапсени во рации низ Италија

Во Италија во голема операција против организираната криминална група „Ндрангета“ беа уапсени 52 лица.

Локалните медиуми јавуваат дека полицијата ја извршила операцијата „Карфантос“ против озлогласената криминална организација Ндрангета, со седиште во регионот Калабрија на југот на земјата.

Во акцијата учествувале околу 400 припадници на безбедносните сили, а приведени се 52 осомничени, јавува агенцијата „Анадолија“. На 38 осомничени им е одредена мерка притвор, а на шестмина им е одреден домашен притвор.

Останатите осум лица се пуштени да се бранат од слобода. Осомничените се обвинети за трговија со дрога, изнуда, грабеж и перење пари. Ндрангета е една од организациите кои ја контролираат трговијата со дрога што доаѓа во Европа и е позната како една од најопасните мафијашки формации во Италија.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе