Две години од смртта на Марадона: Да се потсетиме на неговите најубави голови

Светот низ историјата видел различни фудбалски таленти, но ретко кој може да му парира на статусот што го постигна Диего Марадона за време на неговата 21-годишна кариера.

Златното момче (El Pibe de Oro) беше аргентинската легенда одговорна за воведувањето на боемскиот пристап во фудбалот, пишува First Post по повод втората годишнина од смртта на Марадона.

Безгрижниот став најави нова ера на модерниот фудбал и се покажа доста ефикасен за јужноамериканската нација. Од кревањето на вториот пехар за Аргентина на Светското првенство во 1986 година до вмешаноста во контроверзи поврзани со дрога, животот на Марадона беше ролеркостер. Пред точно две години, на 25 ноември 2020 година, планетата ја загуби легендата со магични стапала.

За време на неговата славна кариера, El 10 измачуваше многу дефанзивци ширум светот со неговите извонредни допири и спектакуларен дриблинг. Марадона за Аргентина одигра 91 натпревар и постигна 34 гола. Имаше и блескава клупска кариера и постигна 259 гола на 490 настапи. Ова се неговите најдобри голови.

Гол на векот

ФИФА го нарече гол на векот во 2002 година. Индивидуалната брилијантност на Марадона во Мексико во 1986 година го уништи сонот на Англија за Светското првенство и го зацврсти неговиот статус на најдобар фудбалер во светот. Стана признат како најдобриот гол на Марадона некогаш и беше постигнат само неколку моменти по злогласната Божја рака.

Напаѓачот почна да трча од средината и ја измами целата англиска одбрана пред да ја испрати топката во мрежата. Аргентинскиот капитен покажа беспрекорен ритам и контрола на топката со некои незамисливи движења за да го постигне својот втор гол на натпреварот.

Remote video URL
Божествен слободен удар

Голот, опишан во Италија како „божествен слободен удар“, ја започна познатата приказна за издигнувањето на Марадона до статусот најголем играч во историјата на Наполи. Беше постигнат на големиот натпревар против Јувентус со Мишел Платини во 1985 година. Неколку играчи на Јуве беа пред неговите нозе кога тој изведе индиректен слободен удар во шеснаесетникот со лева. Но, неговиот магичен допир успеа да ја префрли топката над сите нив и да ја пронајде мрежата.

Remote video URL
Прекрасен волеј против Верона

Марадона постигна 115 гола за Наполи, но малкумина можат да го израмнат овој неверојатен лоб што му помогна на неговиот тим да го совлада италијанскиот шампион Верона со 5:0. Штом го виде голманот надвор од линијата, шутираше кон голот, а топката удри во спротивниот горен агол и влезе во мрежата.

Remote video URL
Против Белгија на Светското првенство 1986

Овој гол може да изгледа доста сличен на познатиот против Англија во истото натпреварување. Тој на сличен начин дрибла покрај неколку белгиски дефанзивци пред да го пробие голманот Жан-Мари Фаф за да ја продолжи серијата без пораз на Аргентина на турнирот.

Remote video URL
Против Ривер Плата во дербито

Марадона пред да дојде во Европа играше во родната Аргентина во Бока Јуниорс. Во неславното дерби против Ривер Плата во ноември 1981 година, тој постигна гол од исклучително тежок агол, стоејќи во близина на левата линија на теренот на стадионот Монументал.

Remote video URL
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фудбал

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Read more

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Читај повеќе

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Читај повеќе
  • play_arrow

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Читај повеќе

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Читај повеќе

УЕФА почна истрага против Јувентус

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе