Еден фактор значително го зголемува ризикот од утринска мигрена

Фактори како гласна музика, светли екрани, силни парфеми и интензивна светлина се веќе познати како потенцијални предизвикувачи на мигрена.

Оние кои страдаат од мигрена знаат колку е важно да се открие причината за овие интензивни болки.

Една нова студија нагласува дека кога доживуваме мигрена, важно е да откриеме што ја предизвикува.

Истражувањето опфатило речиси 500 луѓе на возраст од седум до 84 години, а 61 отсто од учесниците биле жени.

За време на двонеделното истражување, учесниците носеле специјални уреди кои ја мереле активноста за време на спиењето, додека воделе дигитални дневници за скокови на енергија, стрес, анксиозност и општото расположение.

Според истражувањата, лошиот квалитет на сон го зголемува ризикот од утринска мигрена за 22 отсто. Истражувано е и дека ниската енергија во текот на претходниот ден го зголемува ризикот од мигрена за 16 отсто, пишува mindbodygreen.com

Сепак, интересно е да се забележи дека лошиот сон и слабата енергија не го зголемуваат ризикот од попладневните главоболки.

Наместо тоа, стресниот ден со високо ниво на енергија го зголемил ризикот од мигрена подоцна во текот на денот кај 17 проценти од луѓето.

Овие резултати сугерираат дека времето на мигрена може да обезбеди поимање за нејзината основна причина.

Важно е да се напомене дека оваа студија не најде врска помеѓу анксиозноста, депресијата и ризикот од мигрена кај учесниците. Сепак, ова не ја исклучува можноста дека проблемите со менталното здравје можат да придонесат за главоболки, но тоа не беше забележано кај оваа конкретна група учесници.

Заклучокот од истражувањето ја нагласува важноста да се фокусираме на квалитетен сон без разлика дали сме склони кон мигрена или не. Долготрајниот и квалитетен ноќен одмор е клучен за оптимално функционирање на мозокот.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Здравје

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Read more

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Што го предизвикува икањето?

Read more

Храна богата со магнезиум што ќе се вклопи во сечие мени

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе