Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Едно лице загина, а десетици се повредени за време на музички фестивал во Шпанија, кој заврши со трагедија кога силните налети на ветерот предизвикаа делумно уривање на сцената.

Инцидентот се случил во 4 часот по локално време на фестивалот Medusa Circus of Madness, кој се одржувал на плажата во Куљера, на околу 50 километри јужно од Валенсија.

Од вкупно 40 повредени, тројца се во тешка состојба. Според шпанските медиуми, починатиот е маж на околу 20-тина години. Тој беше погоден со предмети од делумно разурнатата сцена на фестивалот.

На настанот присуствувале околу 320.000 гледачи кои итно биле евакуирани.

Снимките објавени на социјалните мрежи ги покажаа размерите на катастрофата - силни ветришта го зафатија местото на фестивалот, остатоци од сцената летаат низ воздухот и дрвјата заканувачки се нишаат.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Свет

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more

Голем гаф во ОН: „Слава на Урината“ поздравна порака во центарот на Њујорк

Read more

Ердоган: Турција нема негативен став кон Путин и Русија

Read more
 

Вести

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Читај повеќе

35-годишен маж загина во пожар во зграда во Хром

Читај повеќе

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Читај повеќе

Објавен распоредот на настапи за утрешниот музички настан Здраво млади

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Имаме куп Албанци народни херои, а улици се именуваат по фашистички колаборатори

Читај повеќе

Рама: Без преседан, Србија стана жртва

Читај повеќе

Стојанов им се закани на Македонците во Пустец: Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари

Читај повеќе

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Читај повеќе

Корчагинци организираат хуманитарна претстава за спас на животот на младиот Марко

Читај повеќе