Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Скоро една година откако лекарите ги идентификуваа првите случаи на коронавирус во кинескиот град Вухан, се добива впечаток дека Кина сака повторно да го испита потеклото на болеста.

Државните медиуми интензивно известуваат за најденото присуство на коронавирус на пакувања увезена замрзната храна и за испитување на можни случаи на болеста откриени надвор од Кина пред декември 2019 година.

People’s Daily објави дека „сите достапни докази покажуваат дека коронавирусот не започнал во Вухан“.

„Коронавирусот првпат беше откриен во Вухан, но тоа не е местото на потекло“, рече Зенг Гуанг, поранешен главен епидемиолог во Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, пишува весникот.

URL

Портпарол на Министерството за надворешни работи, на прашање за објавите на државните медиуми дека вирусот потекнува од Кина, рече само дека е важно да се направи разлика каде првпат е откриен SARS-CoV-2 и каде ја преминал бариерата меѓу видовите за да зарази луѓе.

„Иако Кина прва пријави случаи, тоа не мора да значи дека вирусот потекнува од Кина. Откривањето на потеклото е тековен процес што може да вклучува повеќе земји и региони“, рече Џao Лиџијан.

Кинески научници дури му доставија на The Lancet необјавен документ во кој се тврди дека „Вухан не е местото каде вирусот SARS-CoV-2 преминал од човек на човек“, што сугерира дека првиот ваков случај можно е да се случил „на индискиот потконтинент“.

Мајкл Рајан, директор на Програмата за вонредни ситуации на Светската здравствена организација (СЗО), минатата недела изјави дека би било „крајно шпекулативно“ да се тврди дека болеста не се случила во Кина, пренесува The Guardian.

Што се однесува до објавата во која се сугерира дека вирусот SARS-CoV-2 циркулирал во Италија есента 2019 година, се наведува дека ова може да биде поврзано со други коронавируси освен овој новиот (SARS-CoV-2) што се појави во Вухан.

„Она што се чини сигурно е дека првите регистрирани случаи на заболување биле во Кина и затоа е веројатно дека вирусот потекнува од Кина“, вели вирусологот Џонатан Стоје.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Свет

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Read more

Навални полета за Москва

Read more

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Read more

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе